Fotografia reportażowa – najważniejsze cechy fotoreportażu

Fotografia reportażowa to jeden z ciekawszych gatunków fotografii. Nic więc dziwnego, że wzbudza tak duże zainteresowanie. Jakie są najważniejsze cechy fotoreportażu? O czym należy pamiętać przy robieniu fotoreportażu? Odpowiadamy!

Fotoreportaż to opowiadanie historii przez zdjęcia

Większość z nas zdążyła przyzwyczaić się do tego, że fotografia to po prostu uwiecznienie kogoś w kadrze. Jednak fotografia reportażowa pokazuje nam, że fotografia to coś zupełnie innego. Tak naprawdę mamy do czynienia z gatunkiem, który ma informować i przekazywać obraz o bieżących wydarzeniach i dawać wrażenie, że nie tylko autor był uczestnikiem przedstawionych zdarzeń, ale również osoba, która będzie miała okazję je oglądać.

Co ważne, każda historia musi być opowiedziana w wyjątkowy i unikatowy sposób, ponieważ nic nie zdarza się dwa razy. Każde wydarzenie jest inne, więc nie można starać się wykorzystać raz wybranego wzorca. Trzeba za każdym razem opowiadać historię od nowa.

Zdjęcia muszą być autentyczne i naturalne

W fotografii reporterskiej liczy się autentyczność i naturalność. Dlatego osoby, które uprawiają ten rodzaj sztuki, nie mogą robić zdjęć pozowanych, gdzie każde ułożenie dłoni, uśmiech, czy wykonywanie gestów jest zaplanowane. Nie ma też miejsca na zmianę kolorów nieba, celowe rozmywanie tła na zdjęciach, czy łagodzenie rysów twarzy. Ma to być autentyczny obraz, który odzwierciedla wydarzenia z danego dnia, czy nawet uroczystości.

Fotoreportaże powinny ukazywać emocje

Aby jednak fotoreportaż był udany, trzeba też zadbać o to, by na zdjęciach nie zabrakło emocji. Niezależnie jaki to typ reportażu: fotografia uliczna, dokument, fotografia ślubna. Oczywiście po raz kolejny nie mówimy tutaj o sztucznie wymuszonym płaczu, uśmiechu, czy poirytowania. Wszystkie zdjęcia mają być naturalne, a to oznacza, że autor musi nauczyć się obserwacji i wyłapywania najważniejszych momentów z danych wydarzeń. Nie jest to proste, ale praktyka czyni mistrza, więc im więcej się ćwiczy i lepiej przykłada do pracy, tym większe szanse, że faktycznie uda się uchwycić wszystko, co w fotoreportażu najlepsze.